Dél-alföldi pedagógiai Modernizációs Alapítvány
2011. évi
KÖZHASZNÚSÁGI JELENTÉS
1. SZÁMVITELI BESZÁMOLÓ Az Alapítvány 2011. évben gazdálkodásáról a számviteli törvénynek és a kapcsolódó előírásoknak megfelelve közhasznú egyszerűsített éves beszámolót állított össze. A mérleg főösszege 5513e Ft, saját tőke 868 eFt. Közhasznú tevékenységből 3.739 eFt árbevétele keletkezett. Banki kamatok bevétele 2eFt volt tárgyéven. Alapítványunk 14 eFt-ot számolt el anyagköltségként az irodai gépek anyagszükségletére. Az igénybevett szolgáltatások számlán bérleti díjként 434 eFt került elszámolásra a pályázati pénzből megvalósult rendezvények helyszíneként. A pályázati rendezvények kiadványai, sajtótájékoztató költségeiként 366 eFt került elszámolásra. Utazási és kiküldetési költségek értéke 751 eFt. Könyvelési díjként 300 eFt-ot számoltunk el. Oktatási szakértési díjak címén 2.707 eFt került kifizetésre a pályázat ill. a rendezvények lebonyolítására. Banki kezelési költség mértéke 2011-ben 35 eFt volt. 2011 évben a megbízási díjak értéke 650 eFt, melynek bérjárulékai 158 eFt volt. Az irodai berendezések eszközeinek 2011 évi értékcsökkenése 83 eFt. Az alapítvány 2011 év nyeresége 5 eFt. 2. KÖLTSÉGVETÉSI TÁMOGATÁS FELHASZNÁLÁSA Alapítványunk 2011. évben benyújtott pályázatai sikeresen zárultak, 1.772.370 Ft értékben, mely NCA-DP-11A-036 (1014eFt), és az NCA-CIV-11-D-0083 (731.370 Ft) elnyert szakmai programok támogatásának ellenértéke. 3. VAGYONFELHASZNÁLÁSSAL KAPCSOLATOS KIMUTATÁS Előző évhez képest a Szervezet tartaléka (vagyona) csökkent. A változását a mérleg és az eredmény levezetés tartalmazza. A Szervezet mindig törekszik arra, hogy az adott évi bevételeket fel is használja közhasznú céljainak elérése érdekében. Több olyan feladatot vállaltunk fel a 2011-es évben is. Elsődleges célunk az alapító okiratban meghatározott közhasznú tevékenységek támogatása a kitűzött célok megvalósítása. 4. CÉL SZERINTI JUTTATÁSOK KIMUTATÁSA Tárgyévben és azt megelőző évben alapítványunk cél szerinti juttatást nem adott. 5. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSI SZERVTŐL, ELKÜLÖNÍTETT ÁLLAMI PÉNZALAPTÓL, HELYI ÖNKORMÁNYZATTÓL, TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK TÁRSULÁSÁTÓL ÉS MINDEZEK SZERVEITŐL KAPOTT TÁMOGATÁS MÉRTÉKE
6. A KÖZHASZNÚ SZERVEZET VEZETŐ TISZTSÉGVISELŐINEK NYÚJTOTT JUTTATÁSOK ÉRTÉKE, ILLETVE ÖSSZEGE Alapítványunk vezető tisztségviselői 2011. évben is csak a szükséges és indokolt költségtérítésben részesültek, elsősorban útiköltség térítés formájában a szakmai feladtok megvalósítása céljából.
7. A KÖZASZNÚ TEVÉKENYSÉGRŐL SZÓLÓ RÖVID TARTALMI BESZÁMOLÓ ÖNKÉNTES TEVÉKENYSÉGEINK 1. Tehetségbarát szakképzésért a Dél-alföldön új tehetséggondozó program kidolgozását kezdtük meg, melyet a szakképzési kerekasztal résztvevőinek egy-egy előadás keretében mutattunk be. Alapítványunk, mint tehetségpont a különböző projektekben szerzett szakmai tapasztalatai alapján 2011. májusától csatlakozott a Szakképzési Kerekasztal programjához és egy olyan projekt kidolgozásán munkálkodik, amely középpontjában a szakképzésben, a gyakorlati képzésben, a kétkezi munkában tehetségesek segítését és munkaerőpiaci beilleszkedését támogatja. A program arra a felfogásra épül, hogy a tehetségnevelésben együttműködéssel, a többoldalú megerősítéssel jobb eredményt érhetünk el. Továbbá a személyes tapasztalatok a civil életben, a gyakorlati-szakmai-pedagógiai munkában, konkrét élethelyzetekben kitermelődött tudás értékes és annak megismerése hasznos. Végül a tehetségbarát pedagógiai kultúra közösségi programokkal előmozdítható és tudományos rendezvényekkel formálható, alakítható. Az együttműködést, a többoldalú megerősítést, a magas színvonalú szakképzési feladatellátást gyakran hátráltatja, hogy a szakképzésben érintettek, a fenntartók, a kutatóhelyek, az oktatási intézmények, a gyakorlóhelyek, az iparkamarák, a munkaerőpiac képviselői és más szereplők érdemben nem működnek együtt, hiányzik az intézményesített együttműködés. A program során, az alábbi területeken tervezünk kooperációt:
Az Alapítvány a fenti témában arra törekszik, hogy azonosítsa és terjessze a már működő jó gyakorlatokat. A tervezett projekt szorosan kapcsolódik a Dél-alföldi Szakképzési Kerekasztal céljaihoz, illetve az új szakképzési koncepcióhoz, törvényhez, különös tekintettel a duális szakképzésre. A Kerekasztal arra törekszik, hogy valamennyi, szakképzésben érintett szereplőnek lehetőséget nyújtson a véleménycserére, az álláspontok ütköztetésére, mások tapasztalatainak megismerésére és feldolgozására – az adaptálható jó gyakorlatok azonosítására és terjesztésére. A Dél-alföldi Szakképzési Kerekasztal által kifejlesztett és megvalósított együttműködési modell szerinti tevékenységek megvalósítása, nemzeti és nemzetközi szinten a jó gyakorlat terjesztése elősegíti a különböző szakmák tehetségeinek felismerését és gondozását, valamint nagyobb összhangot teremt a tanárképzés, a szakmák oktatása, a gyakorlati képzés, a munkaerő piaci elvárások és a tehetséggondozás között. Mindezek várható eredménye, hogy a „tehetséghasznosulás” a társadalomban és a gazdaságban nagyobb mértékű lesz. 2. Alapítványunk a Szakképzési Kerekasztal tagjaként, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottság Állampolgári Kompetenciák Munkabizottsága és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottság Tehetségfejlesztés, Minőségbiztosítás Munkabizottság állandó partnereként szakmai napokon és műhelyfoglalkozásokon előadásokkal és aktív részvétellel támogatta a közös munkát, és folyamatosan fejleszti az új tehetséggondozó programot.
2011 évben az alábbi programok megvalósításával kezdtük el a „ Tehetségbarát szakképzésért a Dél-alföldön” programunk kidolgozását.
PÁLYÁZATAINK 1. DÉL-ALFÖLDI SZAKKÉPZÉSI KEREKASZTAL A biztonság, az egészség, mint érték. A szakképzésben, a szakképzésfejlesztésben érdekeltek szemléletváltozásának ösztönzése NCA-DP-11-A-0306 A pályázati program célja annak a szemléletnek a formálása, hogy a biztonság és az egészség olyan érték, amelyért valamennyi jelenlegi és potenciális munkavállaló személyesen felelős. A biztonsághoz és egészséghez, mint értékhez fűződő viszony és magatartásforma népszerűsítését olyan többszintű programon keresztül kívánjuk megvalósítani, amelyik célcsoportja a szakképzésben, a szakképzés-fejlesztésben érdekeltek köre.
2. MINŐSÉGMENEDZSMENT A CIVIL SZERVEZETEKBEN – képzők képzése NCA-CIV-11-D-0083 Általános cél: a civil szervezetek szervezeti fejlődésének ösztönzése, a munkatársak minőségszemléletének formálása, és a minőségtudatos magatartásának alakítása, ezekkel a tevékenységekkel a civil szervezetek teljesítményének növelése.
EGYÉB SZAKMAI TEVÉKENYSÉGEK TÁMOP-2.2.3-09/1-2009-0017 számú ,,Iránytű a jövő szakemberének – A Kecskeméti TISZK szak- és felnőttképzésének fejlesztése a munkaerő-piaci alkalmazkodás elősegítésére” című projekt keretében alapítványunk (közbeszerzési pályázat keretében) két alprojekt kidolgozását nyerte el. 1. „TISZK PEDAGÓGIAI PROGRAM KIDOLGOZÁSA”, AVAGY A SZAKKÉPZÉSI FELADATELLÁTÁS SZAKMAI-PEDAGÓGIAI PROGRAMJA 2. „SZEMÉLYI KOMPETENCIA TÉRKÉP”, AVAGY A SZAKKÉPZÉSI FELADATELLÁTÁS KOMPETENCIA TÉRKÉPE Szeged, 2012. április 17. Bali Ferencné a kuratórium elnöke |